Główna » Polecamy, Rolki

Czym się różnią rolki Rollerblade Twister od Fusion’a

11 marca 2010 Komentarzy: 7

Postaram się dziś w możliwie prosty sposób odpowiedzieć na chyba najbardziej nurtujące pytanie, odnośnie różnic pomiędzy dwoma najpopularniejszymi modelami rolek marki ROLLERBLADE  czyli TWISTER 243 oraz FUSION X5.

Ciężko było by je opisać w potoku słów wiec zarówno różnice jak i cechy wspólne  tych dwóch modeli postaram się przedstawić w tabeli na zasadzie porównania.

MODEL Rollerblade TWISTER 243 Rollerblade FUSION X5
Grupa Urban Urban
Przeznaczenie Freestyle Urban adventure
KOŁO 80 MM max   zawsze bez względu na rozmiar rolki. TWARDOŚĆ 80A 80 mm, max 80/90 mm zależnie od rozmiaru TWARDOŚĆ 80A
PŁOZA HOT ROD ALU
243 mm – zawsze
UFS ALU – Od 243 mm do 273 mm zależnie od rozmiaru
ŁOŻYSKO SG7 SG9
TŁUMIENIE WSTRZĄSÓW ERASER SHOCK 2x

Jeden we wkładce, drugi w postaci specjalnego gumowego elastomeru umiejscowionego pod wkładką

ERASER SHOCK  1x tylko we wkładce
WENTYLACJA Dopuszczalne maximum tak by nie osłabić skorupy Niezbędne minimum.
GÓRNA KLAMRA Górna klamra – tradycyjna, microklamra z tworzywa sztucznego Górna klamra zastąpiona solidną szeroką taśmą zapinaną na rzep i odporną na uderzenia.
ŚRODKOWA KLAMRA Środkowa klamra – tradycyjna, microklamra z tworzywa sztucznego Okuta metalem solidna klamra o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne
SPECJALNE WZMOCNIENIA Brak dodatkowych wzmocnień czy wymiennych elementów Wymienne SOLE PLATE –  oraz możliwość wymiany każdego dodatkowego elementu skorupy ( klamry, paski, wzmocnienia sole plate)
SKORUPA WAGA Profesjonalna twarda -mimo zdecydowanie zgrabniejszej skorupy, but ma  wyższą sztywność i wagę (ok. 1,84 kg) Skorupa typu URBAN  bardziej masywna mimo to rolka jest lżejsza waży ok. 1,74 kg
WKŁADKA Precyzyjna wkładka SPECIALIZED 5 STAR FIT bardzo dobrze odprowadzająca nadmiar ciepła, wzbogacona o widoczne elementy odblaskowe Grubsza wkładka SPECIALIZED 5 STAR FIT  z wycięciem

V-CUT – słabiej odprowadzająca ciepło w pełni ukryta pod niemal pancerną skorupą.

Podsumowując – choć oba modele znajdują się w tej samej grupie mają podobnej wielkości koło czy płozę to wyróżnia je zupełnie inne przeznaczenie. W każdym z tych modeli nacisk został położony zupełnie na inne elementy ,istotniejsze dla określonego przeznaczenia. Podczas gdy budowa rolek Rollerblade TWISTER 243 skoncentrowała się na:

 • Dużej skrętności i zwinności rolki, kosztem prędkości , umieszczając krótką płozę i wolniejsze łożysko (cecha typowa dla rolek slalomowych /freestylowych )
 • Wyjątkowej wygodzie  i sztywności -mając na uwadze komfort użytkownika nawet w całodziennym użytkowaniu przy jednoczesnym stabilnym utrzymaniu stopy w ostrym skręcie ( dużo otworów wentylacyjnych oraz podwójny Eraser Shock tłumiący wstrząs i drgania, grubsza skorupa )

Model FUSION X5 skupił się na wszechstronności,  uniwersalności  oraz zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa ochrony i niezawodności.  Słabe punkty zastąpiono solidnymi wymiennymi elementami.  Dzięki wyjątkowej budowie skorupa modelu FUSION X5  stała się bazą dla kilku innych wyjątkowych modeli takich jak:   FUSION X7 lub agresywna rolka SOLO ERA – z grupy street.  Obie te rolki rożni jeszcze jedna ważna cecha a mianowicie profil buta.

Fusion x5 jest umieszczony na płozie UFS (Universal Frame System) – podobnie zresztą jak rolki typu agressivie, palce i pieta w takiej rolce  są położone w jednej płaszczyźnie. W przypadku Twistera243 i płozy HOT ROD ALU pięta jest delikatnie uniesiona  względem palców stwarzając wyraźny kąt nachylenia buta do przodu. Powyższe zróżnicowanie obu modeli jest typowe dla ich przeznaczenia i  przekłada się  bezpośrednio na charakter jazdy.

Warto pamiętać iż miększa skorupa modelu Fusion stanowi jego niebywały atut dzięki któremu rolka nie zachowuje się jak gips lecz precyzyjnie reaguje na ruch.

Na marginesie chciałem też dodać iż w powyższym porównaniu nie uwzględniłem rzecz jasna takich elementów jak różnica w cenie czy ogólnym wyglądzie ponieważ to aspekt oczywisty :).

Mariusz

Wydrukuj, wyślij linka lub wykop:
 • email
 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop

Komentarzy: 7 »

 • Brim

  oł maj. ale dlaczego ten tekst jest na CZERWONO??

 • Łukasz

  tak ? u nas wygląda normalnie :), a na jakiej przeglądarce ?

 • Brim

  Chrome, zarówno stabilna jak i dev. W kodzie tytuł wpisu otwarty jest tagiem h1, a zamkniety h2 i to może być przyczyna :)

 • Łukasz

  poprawione, serdeczne dzięki :)))

 • Serpher

  A pod Operą 10.52.3338 też tytuł jest czerwony

 • maciek

  fusion x5 nie mają kół 90mm w większych rozmiarach, tylko płoza jest dłuższa i MOŻNA wstawić koła 90mm, ale w default’cie mają 80mm

 • Mariusz

  Witam, chodziło nam o to ze w większym rozmiarze czyli od 44,5 płoza ma długość 273 mm a nie 243 jak ma to miejsce w mniejszych rozmiarach ( poniżej 44,5) większa długość płozy umożliwia wiec montaż kół o maksymalnej średnicy 90 mm co jednak nie oznacza że seryjnie są tam takie założone. Fusion x5 niezależnie od rozmiaru ma zawsze koło 80 mm. Większe czyli 90 mm pojawia się w x7. Mam nadzieję że powyższe sprostowanie będzie nieco bardziej czytelne, Pozdrawiam.

Zostaw odpowiedź!