Główna » Rolki

Charakterystyka łożysk w rolkach, ABEC SG ILQ – czym się różnią ?

5 maja 2010 Brak komentarzy

Łożyska – różne marki, oznaczenia, modele, ceny – jak wybrać to najlepsze? Czym  różnią się między sobą ?  Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule, przybliżając ponadto charakterystykę łożysk stosowanych wśród wielu modeli rolek.

ABEC

Określenie ABEC  [skrót od „Annular Bearing Engineering Commitee”] wraz z numerem (nieparzystym 5, 7, 9) oznacza normę – jakość zastosowanych materiałów, parametry toczenia, stopień dokładności wykonania łożysk. Poszczególne parametry łożyska osiąga się najpierw poprzez segregację kulek, pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych, w końcu użyciem środka do smarowania.

W zasadzie ciężko powiedzieć, że łożysko ABEC 9 jest ogólnie lepsze od tego z numerem 5. Łożysko ABEC 5 powstało z myślą o konkretnym zastosowaniu w danym modelu rolek (zwykle chodzi o jazdę rekreacyjną) a np. ABEC 9 – z myślą o innym profilu użytkownika. Można powiedzieć, że im niższy numer tym łożysko jest bardziej siermiężne, ale równocześnie jest zwykle bardziej odporne  na zniszczenie mechaniczne, najczęściej nie wymaga serwisowania w przeciwieństwie do  wyższych modeli. Kulki w modelach z niższym numerem są wykonane z innej stali, pierścienie są z materiałów bardziej odpornych na zniekształcenia –zwykle nie mają takiego stopnia szczelności na łączeniach jak łożyska ABEC z wyższym numerem; smar wykorzystany w takich łożyskach ma wyższą wartość lepkości i przylegania – wystarcza więc na dłużej i nie jest podatny na wytapianie (wyciekanie) jak w wyższych modelach – jednak cała ta kombinacja powoduje, że okupione jest to tzw. niższym momentem prędkości obrotowej.

Zastosowanie dobrego – właściwego smaru ma kolosalne znaczenie dla jakości łożyska. Dobry smar nie tylko zapewnia zmniejszenie tarcia, obniżając znacząco temperaturę wewnątrz łożyska  ale przede wszystkim chroni łożysko przed kurzem czy wilgocią .

Łożyska ABEC z wyższym numerem powinny posiadać wyższy moment prędkości obrotowej, jednak aby utrzymać jego dobre właściwości należy stosować się do zaleceń z instrukcji (przegląd, czyszczenie, smarowanie), w przeciwnym razie łożysko się zatrze.

ILQ

Oznaczenie ILQ pochodzi od producenta łożysk firmy Twincam. Łożyska ILQ w odróżnieniu od ABEC składają się z 6 kulek a nie z 7 kulek, co przekłada się na mniejsze opory, przez co łożyska pozwalają na szybszą jazdę. Większe kulki (4,5 mm) lepiej wytrzymują większe obciążenia. Co oznacza że są idealne dla cięższych osób, i do jazdy która nakłada na łożyska duże przeciążenia – jak hokej, jazda agresywna czy szybka jazda. Zostały zaprojektowane specjalnie do wykorzystania w rolkach.

Podobnie jak w przypadku łożysk ABEC, również ILQ zostały specjalnie oznaczone. Łożyska ILQ 7 stworzone zostały specjalnie do szybkiej, płynnej jazdy dla osób wymagających nieco więcej od łożysk niż początkujący rolkarze. ILQ 9 to łożyska dla profesjonalistów, którzy startują w wyścigach na rolkach.

Wersja ILQ 9 PRO to łożyska ze specjalnym smarem, które wykorzystywane w rolkach w czasie maratonów rolkowych. Najnowsza wersja ILQ 9 PRO [z kanałem „S”] posiada specjalnie zaprojektowaną gumową osłonę która zastąpiła standardową metalową. Osłona ta sprawia, że łożyska ILQ 9 PRO są najbardziej szczelnymi łożyskami do rolek. A wiadomo – im większa szczelność, tym mniej brudu, tym dłuższa trwałość.

Poniżej widać prześwit w normalnym łożysku, oraz jak szczelne jest łożysko ILQ 9 PRO.

SG

Nazwa SG  pochodzi od zastosowanego wewnątrz łożyska specjalnego smaru
(Silicon Gel ), są produkowane przez Rollerblade’a.  Swą budową wewnętrzną przypominają łożyska ABEC.  Podobnie jak w przypadkach łożysk ABEC czy też ILQ  łożyska typu SG również mają swoje oznaczenie które pokrywają się z charakterystyką oznaczeń łożysk ABEC oraz ILQ. Łożyska typu SG3  proponowane są głównie w rolkach dziecięcych, kolejno SG5 to propozycja dla początkujących rolkarzy którzy wytrzymałość stawiają zdecydowanie ponad szybkość. SG7 to doskonałe optimum pomiędzy wytrzymałością a stosunkowo dużą szybkością, stanowią odpowiednik łożyska ABEC 7 lub ILQ7. Łożyska typu SG9 stanowią niemal najwyższą półkę technologiczną marki Rollerblade. Przeznaczone są do najwyższych modeli i z reguły wybierane są przez osoby ceniące sobie nienaganną jakość i szybkość, sprawdzają się doskonale na długich dystansach ustępując jedynie zawodniczym profesjonalnym łożyskom typu HTO PRO lub HTO RACING.

Łożyska typu HTO zostały stworzone z myślą o długich trasach maratonowych oraz o wyjątkowej prędkości niemożliwej do uzyskania na łożyskach z niższej półki.

Wszystkie omówione wyżej łożyska mają jednak istotną cechę wspólną, a mianowicie średnicę (rozmiar – standard 608). Oznacza to że możemy stosować je zamiennie z używanymi łożyskami i nic nie stoi na przeszkodzie by obecnie używane łożysko ABEC7 zastąpić łożyskiem ILQ7 bądź SG7. Na rynku dostępne są również specjalne łożyska tzw mini (rozmiar – 688).

Charakteryzują się pozornie mniejszą wagą i zdecydowanie mniejszą średnicą są jednak zdecydowanie mniej popularne dla tego nie poświęcamy im większej uwagi.

Ciężko wyłonić jednoznacznie zwycięzcę i określić które z łożysk jest najlepsze, ponieważ zarówno łożyska  ABEC jak i ILQ czy SG mają swoich zwolenników.

Warto jednak pamiętać iż standard ABEC w rolkach markowych jest nieporównywalnie lepszy od ABEC w rolkach nie markowych, a oznaczenie – wyznacznik normy jest wiarygodny jedynie gdy decydujemy się na najwyższą jakość bez kompromisów. Wybierając łożyska używane lub produkowane przez takie marki jak : TWINCAM,  ROLLERBLADE czy K2 mamy gwarancję najwyższej jakości, jednak musimy liczyć się z wyższą ceną ( często komplet łożysk z najwyższej półki jest droższy od kompletu rolek w niszowej firmie czy markecie).

Pozornie tanie łożysko  już na starcie jest zdecydowanie gorsze w dodatku słabe komponenty powodują że łożysko rozpada się już po kilku miesiącach a nas czeka dodatkowy wydatek nie wspominając już o bezpieczeństwie użytkowania.

Smarowanie

Tutaj są zdania podzielone. Są zwolennicy oliwy oraz smarów. Ale znamy nawet osobę która smaruje  towotem :). Wszystko ma swoje plusy i miusy.

Oliwa/oliwka ma znakomite właściwości – rewelacyjnie zmniejsza tarcie. Mówiąc najprościej – raz zakręcone kółko nasmarowane oliwką będzie się kręcić najdłużej. Ale jest minus – zaraz “wyschnie”/wypłynie.

Towot to skrajność w drugą stronę – bardzo gęsty – nie wpuści wody, zabrudzeń. Raz nasmarowane łożysko towotem nie będzie wymagało Twojej uwagi bardzo długo. Ale za to raz zakręcone kółko nasmarowane towotem zatrzyma się prawie od razu. Towot ma jeszcze jeden minus – słabo odprowadza ciepło z łożyska.

Drogie Panie – Towot to smar maszynowy. Powinien być w piwnicy każdego mężczyzny, ma 1001 zastosowań :).

Specjalistyczne smary to właśnie taki kompromis pomiędzy jednym a drugim – w zależności od przeznaczenia z lekkim przechyleniem w niezawodność bądź szybkość.

Podsumowanie

Mamy nadzieje że powyższy artykuł pomógł odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań, pozwolił rozwiać część wątpliwości i ułatwił dokonanie wyboru.

Jeżeli chcecie kupić nowe łożyska do swoich rolek – zapraszamy do naszego sklepu: łożyska ABEC, SG, ILQ do rolek.

Specjalne podziękowania kierujemy do firmy K2 oraz ROLLERBLADE które dzieląc się swoją wiedzą udostępniły nam materiały niezbędne do powstania powyższego artykułu a także pomogły w jego opracowaniu.

Wydrukuj, wyślij linka lub wykop:
  • email
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop

Zostaw odpowiedź!