Główna » Polecamy, Łyżwy

Jak dobrze dobrać rozmiar łyżew

16 listopada 2012 Brak komentarzy

Często zdarza się widzieć, zwłaszcza pod koniec sezonu łyżwiarskiego, że buty łyżwiarskie zaczynają się powoli zginać na wysokości kostki. W sytuacjach dużego zużycia konstrukcji buta złamania te osiągają taki poziom, że stają się niebezpieczne dla łyżwiarzy ponieważ przestają zapewniać odpowiednie trzymanie kostki. Może to prowadzić do kontuzji – od zwykłych i delikatnych stanów zapalnych do nawet skręceń kostki.

Jednak rzadko zastanawiamy się co powoduje te uszkodzenia. Zwykle za wszystko jest obwiniana zła konstrukcja buta, lub niska jakość materiałów z jakich został wykonany. Czasami jest to prawdą, ale najczęściej przyczyna jest jednak inna.

Chciałbym podzielić się pewną obserwacją. Od wielu lat producenci butów starają się stworzyć sprzęt, który służyłby niezawodnie przez długi czas, a jednocześnie był komfortowy i dopasowany do wymagań użytkownika. W tym celu prowadzą liczne testy i badania. Wynika z nich jasno: większość przypadków przedwczesnego „złamania” się buta jest spowodowana złym doborem jego rozmiaru. Z analiz wynika że w większości przypadków buty, które dobierają nam sprzedawcy są za duże. Większość producentów dopuszcza, że but może być większy maksymalnie 10mm od długości stopy w przypadku młodszych dzieci i osób uprawiających tę dyscyplinę amatorsko. Jednak u bardziej doświadczonych łyżwiarzy luz ten powinien mieścić się w około 5mm. Często zdarza się, że rodzice chcą aby but był za duży w momencie kupna, kierują się przy tym zwykle elementem ekonomicznym. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na fakt, że większość producentów w przypadku przedwczesnego „złamania” buta, zanim uzna wymianę gwarancyjną poprosi swojego przedstawiciela o wykonanie obrysu stopy klienta. Jeśli okaże się, że but był za duży w stopniu przekraczającym normy przez nich ustalone taka reklamacja nie zostanie przez producenta uznana. Oprócz tego jazda w za dużych butach utrudnia dziecku trening i spowalnia jego postępy.

Wnioski są jednoznaczne: trzeba bardzo uważnie dobierać rozmiar buta i zwracać uwagę na to żeby nie był za duży. Jak to sprawdzić? Najprostszą metodą jest poluzowanie sznurówek, przesunięcie stopy maksymalnie do przodu i zgięcie kolana – wtedy dokładnie widać ile miejsca dzieli naszą piętę od końca buta. Jeśli w tą szparę da się włożyć więcej niż jeden palec (najlepiej damski) to but jest prawdopodobnie za duży. Nie kupujmy za dużych butów – może to się okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia i odebrać sporo z frajdy jaką jest jazda na łyżwach.

Zwykłe zagięcie buta

Zwykłe zagięcie buta

But złamany

But złamany

Przemysław Domański

Przemysław Domański (ur. 27 czerwca 1986 w Warszawie) – polski łyżwiarz figurowy, Czterokrotny Mistrz Polski Seniorów. W latach 2003-2005 reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata Juniorów, najwyższe 14. miejsce zdobywając w 2005. Czterokrotnie startował w mistrzostwach Europy zdobywając w latach 2004-2007 i 2009. Najwyższe 17 miejsce zdobył w 2009. W Mistrzostwach Świata startował w latach 2007 i 2009 zajął 23 miejsce i zdobył kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010. Na Igrzyskach Olimpijskich Vancouver 2010 zajął 28 miejsce. Karierę zakończył w grudniu 2010 roku, po Mistrzostwach Polski, gdzie ponownie zdobył tytuł Mistrza Polski. Łyżwiarz obecnie mieszka w Katowicach i trenuje zawodników w tamtejszym klubie sportowym UKŁ Spin Katowice.

Wydrukuj, wyślij linka lub wykop:
  • email
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop

Zostaw odpowiedź!