Główna » Nasze testy

Porównanie kuchenek turystycznych Campingaz Bleuet Micro Plus i Coleman F1 Spirit

19 lipca 2012 Brak komentarzy

Wakacje!

Gorące, długie, letnie dni, piękne słońce i wspaniała pogoda. Wiosna, lato, a może jesień lub zima – nie ważne, szkoda marnować ten czas w domu. Nic prostszego – wystarczy plecak, ubranie na zmianę, trochę chęci i w drogę. Biwak na polu namiotowym lub obóz wędrowny, dłuższa wyprawa, a może weekendowy wypad za miasto? To nie istotne jaki rodzaj wypoczynku preferujemy, grunt by wyrwać się od codziennych obowiązków i odpocząć nieco na łonie natury. Podczas długiej wędrówki przyjemnie jest czasem zjeść coś ciepłego albo wypić kubek gorącej kawy lub herbaty na zakończenie dnia. Jak to jednak zrobić w środku lasu, w kompletnym pustkowiu, na szczycie góry albo nad jeziorem? Doskonałym rozwiązaniem są kuchenki turystyczne.

Małe, lekkie i poręczne, mieszczą się nawet w kieszeni, a w dodatku są idealnym odpowiednikiem domowej kuchni i to dokładnie tam, gdzie właśnie mamy na to ochotę. Postanowiliśmy przetestować dla was dwie małe, popularne kuchenki turystyczne produkowane przez wiodących producentów.

W naszym niecodziennym ringu w prawym narożniku umieściliśmy kuchenkę turystyczną BLEUET MICRO PLUS marki Campingaz, która zmierzy się z popularnym modelem F1 SPIRIT oferowanym przez markę Coleman.

Do testu wykorzystaliśmy naczynie ze stali nierdzewnej o wadze 170g i średnicy 16cm w sam raz na 1 litr wody źródlanej.

Niniejszym zapraszamy na naszą niecodzienną konfrontację w której przyznamy punkty wybranym przez nas kuchenkom w różnych kategoriach. Zapraszamy również do podsumowania oraz indywidualnej oceny na podstawie przeprowadzonego testu.

Na początek postaramy się nieco przedstawić oponentów wrzucając garść suchych informacji podanych przez producentów wybranych modeli.

COLEMAN F1 SPIRIT

Waga 118g

Paliwo PB (propan / butan) kartusze zaworem Coleman 250 / 500

Moc 3100 W

Zużycie gazu: 226g/h

Czas zagotowania 1 litra wody – 3 minuty 30 sekund (przy bezwietrznej pogodzie / w warunkach idealnych)

Cena katalogowa – 99,99zł

Ponadto w zestawie poręczne etui/pokrowiec na kuchenkę oraz 3 Lata gwarancji producenta.

Do testu użyliśmy kartusza/naboju Coleman C 250 / 220g z mieszanką gazu w stosunku 70 Butan do 30 Propan.

CAMPINGAZ BLEUET® MICRO PLUS

Waga 180g

Paliwo PB (propan / butan) kartusze zaworem CAMPINGAZ CV PLUS 270/ 300 / 470

Moc 1300 W

Zużycie gazu: 91g/h

Czas zagotowania 1 litra wody – 5 minuty 15 sekund (przy bezwietrznej pogodzie / w warunkach idealnych)

Cena katalogowa – 79,99zł

Do testu użyliśmy kartusza /naboju Campingaz CV 300 / 240g gazu C3, C4.

Runda 1

Czas potrzebny do zagotowania jednego litra wody.

Pod lupę wzięliśmy czas potrzebny do zagotowania jednego litra wody. Do przygotowanego wcześniej naczynia wlaliśmy dokładnie 2x po 500ml krystalicznie czystej wody. Odkręciliśmy kurek z gazem możliwie najbardziej jak tylko się dało, zapałką wykrzesaliśmy płomień. Menażka z odmierzonym 1 litrem wody trafia wprost na palnik kuchenki Campingaz a stoper zaczyna odmierzać czas.

Naszym zdaniem pierwsze oznaki gotowania 1 litra wody za pomocą kuchenki Bleuet Micro Plus pojawiły się po upływie 5minut i 47sekund, co wyglądało następująco:

Po upływie 6minut i 50 sekund woda gotowała się już całkiem porządnie jednak pełne wrzenie zajęło jej 7minut i 58sekund

W kuchence F1SPIRIT Colemana sytuacja miała się zgoła inaczej.

Korzystając z tej samej ilości wody w tym samym naczyniu 1 litr wody zaczął gotować się już po upływie 3minut i 32sekund.

Po upływie 3minut i 46sekund woda gotowała się już na dobre.

Zaś po 4minutach i 32 sekundach od uruchomienia kuchenki woda wrzała tak silnie, że w zasadzie opuszczała garnek bez naszej zgody, wyskakując co chwilę to na prawą a to na lewą stronę naczynia :)

Podsumowanie rundy pierwszej.

Zgodnie z oczekiwaniami nasze testowe warunki polowe oddaliły wyniki od tych uzyskanych przez producenta , jednak zaskakująco niewiele.

Niekwestionowanym zwycięzcą w tej rundzie okazała się kuchenka F1SPIRIT marki Coleman. Nie było to jednak dla nas zaskoczeniem. Z racji większej mocy jaką dysponuje ten model, czas gotowania musiał być nieco krótszy (Przypominamy: Spirit 3100W – Bluet 1300W). Większa moc przyczyniła się więc do krótszego czasu gotowania i pozwoliła objąć modelowi F1SPIRIT prowadzenie.

Runda 2

Całkowity czas pracy kuchenki na 1 naboju / kartuszu

Woda na kuchence Campingaz zaczęła bulgotać po upływie 7minut i 58 sekund my jednak nie poprzestaliśmy na tym i obserwowaliśmy ją dalej skrzętnie notując czas pracy. Po 42minutach nieprzerwanej pracy woda niemal całkiem odparowała jednak dopiero po upływie godziny wyszła z naczynia całkiem opuszczając nasz test. Testowaliśmy jednak nie czas wygotowania wody a czas pracy kuchenki, tak więc trwamy na posterunku dalej odliczając kolejne minuty.

Minęło ponad 2godziny i 40 – czas graniczny po którym kuchenka powinna była się poddać, przynajmniej tak wynikało z informacji na opakowaniu. Jak widać płomień żwawy i nieskory do przerw w pracy.

3 godziny i 18 minut – kapitulacja kartusza z gazem. Kuchenka zasyczała, zabulgotała, płomień trochę się zachwiał i już po chwili znikł zupełnie.

Z naszego pomiaru wynika wyraźnie, że realny czas pracy kuchenki jest sporo dłuższy od tego podanego na opakowaniu. Mówiąc „sporo”, mamy na myśli aż 38min. To niezły wynik jak na tak mała kuchenkę, jednak na tym nie kończymy – czas na Colemana.

Woda zaczęła znikać z menażki zdecydowanie szybciej tak więc już po upływie 20 min było jej o połowę mniej niż w chwili gdy stawialiśmy naczynie na palnik.

Po upływie niespełna 40 min woda wygotowała się zupełnie i niewiele brakowało, a przypalilibyśmy naszą testową menażkę :) Niezrażeni tym faktem testujemy kuchenkę nadal.

Minęła godzina – znów czasowa strefa zero. W instrukcji doszukaliśmy się informacji dotyczącej zużycia gazu 226g/h. Jako że nabój ma raptem 220g, to kuchenka właśnie powinna kończyć pracę, ta jednak ciągle działa. Śmiało możemy więc powiedzieć że z nami rolki jeżdżą szybciej, na nartach w Zakopanem czujesz się jak w Alpach, a kuchenki turystyczne pracują dłużej oszczędzając twoje pieniądze.

1GODZINA i 30 MINUT – moment w którym sami jesteśmy zaskoczeni, kuchenka pracuje nadal, płomień silny i gorący jak na początku.

Minęło ponad 2 godziny jako, że zgodnie z teorią kuchenka już dawno powinna przestać działać, nasze zaskoczenie powoli ustępuje miejsca poważnemu szokowi w który wprowadza nas czas pracy modelu F1SPIRIT.

Widocznie tak już jest w sklepie niecodzienni.pl, że niemożliwe załatwiamy od ręki, a na cuda potrzebujemy trochę więcej czasu. Naszej kuchence daliśmy sporo czasu na cud który przecież nie mógł trwać wiecznie.

2godziny i 4 minuty. Po tym czasie kartusz Colemana dołączył do pustego naboju Campingazu. Kuchenka zakończyła pracę, a my zbliżaliśmy się do zakończenia rundy drugiej.

Podsumowanie rundy drugiej.

Mimo, iż czas pracy kuchenki Coleman bardzo nas zaskoczył, nie da się ukryć że kuchenka Bleuet Micro Plus działała dłużej. Wprawdzie kartusz Campingaz miał o 20gramów gazu więcej nie mniej jednak ponad 1godzine i 14 minut przewagi to na tyle sporo, by w naszym starciu było już 1:1. Zwycięzcą rundy 2 ogłaszamy kuchenkę Campingaz Bleuet Micro Plus.

Runda 3

Czas na rundę 3 czyli Koszt eksploatacji i wydajność.

W rundzie 3 wrzucimy garść matematyki – sprawdzimy orientacyjnie ile litrów wody uda nam się zagotować na jednym naboju. Postaramy się również zestawić te informacje z informacjami podanymi przez producenta.

Campingaz

Dane producenta:

Sugerowany czas pracy 2,40min = 160minut, czas potrzebny do zagotowania 1 litra = 5min i 15 sekund (5,25min) 160 : 5,25 = w zaokrągleniu 30,47 to właśnie około 30,47 litrów wody powinno nam się udać ugotować.

Nasze informacje

Czas pracy 3godziny18minut, czas zagotowania litra wody – tu mięliśmy pewien dylemat jednak postanowiliśmy wziąć uśredniony czas zagotowania i wrzenia czyli około 7 minut

198 (całkowity czas pracy na 1 naboju) : 7 (uśredniony czas gotowania 1 litra wody ) = w zaokrągleniu 28,29 ( orientacyjna ilość litrów wody zagotowanych na jednym kartuszu)

Coleman

Dane producenta:

Sugerowany czas pracy
(biorąc pod uwagę zużycie gazu 226/h oraz pojemność kartusza 220g) – około 58 minut, czas potrzebny do zagotowania 1 litra = 3min i 30 sekund (3,5min) czyli 58 : 3,5 = w zaokrągleniu 16,57. (wniosek – możemy zagotować około 16,57 litra wody)

Nasze informacje

Czas pracy 2 godziny 4 minut, uśredniony czas zagotowania i wrzenia 1 litra wyniósł około 4 minut

Z stąd 124 minuty (całkowity czas pracy na 1 naboju według naszego pomiaru) : 4 (uśredniony czas zagotowania i wrzenia 1 litra wody ) = w zaokrągleniu 31 Litrów (orientacyjna ilość litrów wody zagotowanych na jednym kartuszu ).

Podsumowanie rundy 3

Kuchenka Campingaz Bleuet Micro Plus według danych producenta pozwoliła nam na zagotowanie 30,47 litra wody, z naszych danych wynika że ugotujemy 28,29. Za najbardziej uczciwe będzie przyjęcie średniej tych dwóch wartości czyli 29,38 litrów. W przypadku kuchenki Coleman F1SPIRIT, średnia wychodzi około 23,78 litrów. Koszt nabojów też proponujemy uśrednić gdyż ich dostępność na rynku, a także rozbieżność cenowa pozwala przyjąć, że koszt zbliżonych do siebie pojemnością nabojów jest taka sama – około 21zł.

Reasumując czysto matematycznie kuchenka Campingaz pozwoli nam na ugotowanie nieco większej ilości wody  przy podobnej cenie naboju. Różnice są stosunkowo niewielkie poza tym mogą ulegać zmianie zależnie od temperatury otoczenie lub wiatru. Dwukrotnie dłuższy od założonego czas pracy kuchenki Colemana ujął nas tak bardzo iż w tej rundzie przyznaliśmy dodatkowe punkty  kuchence F1SPIRIT i tym samym ogłaszamy remis w rundzie 3

Zakończenie testu i swoiste podsumowanie.

CAMPINGAZ BLEUET MICRO PLUS

+ Długi czas działania

+ Bardzo ekonomiczna w relacji cena/jakość

Idealna, jeżeli chcemy kuchenkę ekonomiczną i wydajną

COLEMAN F1 SPIRIT

+ Duża moc i krótki czas gotowania

+ Bardzo lekka

+ W zestawie poręczny futerał na kuchenkę i wydłużona gwarancja na okres 3 LAT

Idealna, jeżeli poszukujemy kuchenki maksymalnie poręcznej o dużej mocy i małej wadze.

NASZ WERDYKT !!

Wydrukuj, wyślij linka lub wykop:
  • email
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop

Zostaw odpowiedź!